INTEGRID

Możliwości systemów Smart Home

No więc co potrafi budynek z systemem Smart Home

Jedynym ograniczeniem jest tutaj Twoja wyobraźnia. Brzmi jak chwyt marketingowy, ale w 98 procentach przypadków tak właśnie jest. Dzięki mnogości modułów różnego typu możemy przyłączyć do systemu w zasadzie dowolne urządzenie. System domu inteligentnego integruje się również z innymi systemami zainstalowanymi w budynku i razem z nimi tworzy spójną całość pozwalając na jeszcze większe rozszerzenie funkcjonalności, ale o tym poniżej.

Komfort i wygoda

Twój dom wyposażony w system Smart Home automatycznie dostosuje oświetlenie do pory dnia lub stopnia zachmurzenia. Dobierze także właściwe parametry dla ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji bazując na danych pochodzących z czujników oraz ustalonym przez Ciebie harmonogramie. Uwzględni przy tym rodzaj pomieszczenia, obecność użytkowników, poziom wilgotności powietrza i dwutlenku węgla, a nawet tempo zachodzących zmian, aby optymalnie dopasować nastawy.

Jeśli w słoneczny dzień pomieszczenie w Twoim domu będzie się zbyt szybko nagrzewać, to system opuści żaluzje, aby ograniczyć dopływ światła, natomiast podczas deszczu system uwzględni ten fakt i pominie tego dnia podlewanie ogrodu.

Wieczorem, za pomocą jednej komendy, Twój dom automatycznie opuści wszystkie żaluzje, wyłączy światła oraz uruchomi alarm w wybranych strefach. Rano, gdy włączy się budzik, dom przywita Cię ulubioną muzyką oraz podniesie żaluzje na niewielką wysokość, aby stopniowo Cię rozbudzić, a jeśli na dworze wciąż będzie ciemno, to włączy delikatne oświetlenie.

Bezpieczeństwo

Twój dom wyposażony w system Smart Home będzie mógł reagować na niebezpieczne sytuacje w określony sposób. Gdy system wykryje włamanie, to oprócz powiadomienia Ciebie i firmy ochroniarskiej, zacznie intensywnie migać oświetleniem, dając znak Twoim sąsiadom, że dzieje się coś niedobrego i wymaga to reakcji.

Podczas zalania przez nieszczelną instalację wodną system automatycznie zamknie zawory doprowadzające wodę, a w przypadku pojawienia się ognia oświetli drogę ewakuacyjną. Gdy pojawi się deszcz, automatyka zadba o to, aby zamknąć otwarte okna dachowe, nawet kiedy Ciebie nie będzie w domu, a podczas wiatru schowa markizy, aby nie uległy zniszczeniu.

Gdy Ty będziesz wypoczywać na wakacjach, Twój dom będzie symulował Twoje codzienne zachowania. O określonych godzinach włączy światło w danym pokoju, czy podniesie żaluzje, dając potencjalnym złodziejom sygnał, że być może ktoś jednak znajduje się w środku.

Oszczędności

Bądźmy szczerzy – trudno w czasach oświetlenia LED mówić o oszczędnościach na automatycznym wyłączaniu światła w pustych pomieszczeniach. Te oszczędności są niewielkie, a sterowanie oświetleniem przez czujniki ruchu to w zasadzie głównie komfort i wygoda. No ale przyjrzyjmy się bliżej oszczędnościom, jakie zapewni system Smart Home w Twoim domu.

Pierwsza realna oszczędność pojawia się podczas sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją. System na bieżąco obserwuje zachowanie poszczególnych pomieszczeń pod kątem m.in. tempa zachodzenia w nich zmian (np. temperatury) i tak dobiera parametry, aby temperatura w pomieszczeniu była jak najbliżej tej zadanej. Tak na prawdę najwięcej tracimy na przegrzewaniu pomieszczeń. System zadba o to, aby pomieszczenia nie zostały przegrzane lub wychłodzone.

Kolejna bardzo duża oszczędność wiąże się z integracją systemu Smart Home z instalacją fotowoltaiki. System w taki sposób będzie sterował prądożernymi odbiornikami mocy, aby to właśnie w okresie największej podaży energii ładować Twój elektryczny samochód lub ogrzewać wodę w bojlerze. Dzięki temu nie będziesz musiał pobierać drogiej energii z sieci elektrycznej.

Możemy tutaj dodać również wspomniane wyżej podlewanie ogrodu bazujące na informacjach pogodowych, czy chociażby fakt, że funkcje bezpieczeństwa, poprzez błyskawiczną reakcję podczas zagrożenia, mogą realnie zmniejszyć ewentualne straty jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego.